Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu ważna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, szczególnie jeśli planujemy trzymać tam więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką ioraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wysypują się poza klatkę. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale jest trochę twardawy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o porządek w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpieczna, ponieważ będzie mieć norkę, do której będzie mogła schować się na odpoczynek albo ochłonąć, gdy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html transporter dla psa

Comments are closed.