Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun wiedział na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – duży stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przestawienie mebli
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie kota, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

zabawki dla kota

Comments are closed.