SNUS AKCESORIA SHOW

Przyk�adowa grafika
 
Home arrow Artykulnia - teksty różne arrow Francja – nie tylko socjalizm
Francja – nie tylko socjalizm Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
15.12.2007.

Liberte Cherie


Są we Francji ludzie, którzy wierzą, że konstytucyjne motto Francji - Wolność, Równość, Braterstwo, niekoniecznie oznacza socjalizm. We Francji są Liberałowie!

15-03-2006 


Po ostatnich wydarzeniach we Francji, których kulminacją była pokazywana w TV zadyma na Sorbonie, na szczęście dla Francuzów premier Dominique de Villepin nie wycofał się z rządowego projektu Kontraktu Pierwsza Praca i w niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym jasno to wyraził. W Kontrakcie Pierwsza Praca chodzi o to, że francuski pracodawca, gdy po 3 miesiącach okresu próbnego podpisał umowę o pracę z młodym pracownikiem to pracownik uzyskiwał takie prawa pracownicze, że praktycznie był nie do ruszenia. Kontrakt Pierwsza Praca pozwala w założeniu, zwolnić podczas pierwszych 2 lat pracownika, który się pracodawcy z jakichś względów nie podoba. Niby niewiele, ale we francuskim kołchozie zawsze to jakiś postęp w stronę wolności. No, ale jak widać z wszystkich protestów przeciwko temu nowemu prawu, opór „czerwonej” materii jest znaczny.

Obserwując doniesienia z Francji można odnieść wrażenie, że wszyscy Francuzi, co do jednego, włącznie z prawicą, to socjaliści. Na szczęście nie jest aż tak źle. Istnieje we Francji liberalna organizacja, młoda duchem i wiekiem, walcząca nie o liberalizm światopoglądowy, bo we Francji tego nie brakuje, ale o zwykła normalność w gospodarce, o wolny rynek. Nazywają się Liberté Chérie, co można tłumaczyć jako Ukochaną, Drogą Wolność i potrafią, co nieco zrobić. Poniżej kilka akapitów z ich strony internetowej, które przybliżą tą ciekawą organizację, tą wyspę liberalizmu w zakomuszonym kraju :) . Tłumaczenie własne.

------------------------


MANIFEST Liberté Chérie

Liberté Chérie została założona przez studentów i młodych aktywistów, ale przyciągnęła także ludzi z innych przedziałów wiekowych, o różnorakim statusie społecznym. Nasza strona pokazuje dynamizm i nonkonformizm tych ludzi.

Stowarzyszenie propaguje wolność, inicjatywę, odpowiedzialność i prawdziwą solidarność, a także deklaruje sprzeciw władzom (rządowi, administracji, związkom) dopóki nie przestaną one rządzić naszym życiem. Obserwując to, co się dzieje na świecie doszliśmy do wniosku, że bezrobocie, brak rozwoju, bieda i wykluczenie są skutkiem nadmiernego interwencjonizmu, podczas gdy rozwój i pełne zatrudnienie są skutkiem milionów inicjatyw i decyzji, podejmowanych przez ludzi, którym pozwolono działać. Liberalizm, który propagujemy to opiera się przede wszystkim na etyce Wolności.

Monopole, które stworzyło państwo w dziedzinie transportu publicznego, edukacji, mieszkalnictwa czy zdrowia nie mają żadnego moralnego usprawiedliwienia, ponieważ redukują one zakres wolności jednostki. Brak konkurencji pozwalającej na porównywanie prowadzi do wybrakowanej produkcji, korupcji, braków na rynku i degradacji jakości. Zawsze i wszędzie otwarcie służb publicznych na konkurencję prowadziło do poprawy usług w dziedzinach obsługiwanych przez te służby...


Liberté Chérie O SOBIE:


Zmiana jest możliwa…

Liberté Chérie jest młodym stowarzyszeniem zwolenników liberalizmu, którzy zamierzają zmienić nasz stary kraj!

Trudne czasy dla miłośników wolności.

O ile Francuzi są świadomi, że żyją w kraju chorym, czy to socjalnie, politycznie czy ekonomicznie to nie potrafią postawić poprawnej diagnozy. Bez diagnozy nie ma terapii. Wystarczy jednak otworzyć oczy na świat żeby zrozumieć źródła naszych problemów. Francuzi cierpią przede wszystkim z powodu braku wolności, nieświadomie przygniecieni przez przerośnięte Państwo i nadmierne regulacje. Nieświadomość przyczyn prowadzi do spięć między religiami, klasami czy grupami etnicznymi. Brak perspektyw dla młodych objawia się dramatyczniej niż bezrobocie, bieda czy utrata siły nabywczej, bowiem oznacza ona brak jakiegokolwiek światełka na końcu tunelu. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebny jest nowy oddech, aby przeskoczyć przeszkody blokujące nasze społeczeństwo.

Liberté Chérie, przełamywanie niechęci do reform.

W sprawie całkowitej reformy emerytalnej, na apel Liberté Chérie 80.000 osób manifestowało w Paryżu 15 czerwca 2003 „za reformami, przeciwko konserwacji obecnego stanu”. Broniąc wartości liberalnych na ulicy i w mediach Liberté Chérie stała się w styczniu 2004 federacją 25 aktywnych stowarzyszeń obecnych na całym obszarze Francji i wyrażających dążenia milczącej większości. Nasz szybki rozwój pozwolił nam na rekrutację 17.000 sympatyków i 2.000 aktywnych członków.


Jedyna w swoim rodzaju organizacja liberalna.

Liberté Chérie ma na celu działania przeciwko blokowaniu reform i konserwatyzmowi społeczeństwa francuskiego, także tego dotyczącego rozwiązań ekonomicznych. To jedyna organizacja liberalna potrafiąca przeprowadzać akcje na ulicy, akcje dotyczące wielu kwestii.


Organizacja uznana przez wielu partnerów.

Liberté Chérie posiada wielu partnerów w kraju: l’IFRAP, Contribuables Associés, Sauvegarde Retraite, Créer son école, SOS Education, l’Institut Turgot, les Cercles Libéraux czy l’ALEPS we Francji.

I za granicą : le Lisbon Council, le CNE etl’Institut Economique Molinari en Belgique, Vision en Italie, l’IEDM au Canada, le Hayek Institute w Austrii, le Cato Institute, l’ISIL a także l’American Enterprise Institute (USA), który zaprosił nas ostatnio na debatę jako przeciwników senatora broniącego europejskiego modelu socjalnego.


Liberté Chérie – AKCJE W SŁUŻBIE IDEI.


Specjalność Liberté Chérie - akcje na ulicach...kilka przykładów:

Liberté Chérie stała się ekspertem w organizacji manifestacji skierowanych przeciwko niekompetencji rządzących, ukazujących niespójność naszego systemu i propagujących inny model społeczeństwa.

- Przeciwko nieodpowiedzialności związków zawodowych:

Protestując przeciwko strajkom związków zawodowych energetyki, które przerywały dostarczanie prądu, rozdaliśmy w 8 dużych miastach tysiące świeczek żeby Francuzi mieli światło w nocy.

Na poziomie lokalnym udało nam się przerwać strajk transportu publicznego w Lyonie w 2004 i spowodować utratę wiarygodności strajkujących, oślepionych przez chuligańskie związki, wysuwających niesłuszne żądania.

Mówiąc krótko, nasz głos zawsze podnosimy przeciwko korporacyjnym związkom, często opanowanych przez mafie i rzadko działających dla dobra obywateli czy pracowników, których interesów już dawno przestali bronić.


- Przeciwko rządom francuskim czy zagranicznym :

W czerwcu 2005 manifestowaliśmy przed Pałacem Elizejskim żeby pokazać beztroskę polityki Chiraca w 10 lat po objęciu przez niego urzędu prezydenta. Zorganizowaliśmy rozdawanie rocznicowych ciastek na Placu Bastylii.

Zorganizowaliśmy także manifestację poparcia dla kubańskich dysydentów. Regularnie także przypominamy o wyrozumiałej polityce naszego rządu w stosunku do takich dyktatur jak kubańska


-Za prawem wolności nauki.

Podczas szokującego i nielegalnego niszczenia upraw GMO* w laboratoriach biotechnologicznych w 2003, posadziliśmy Genetycznie Modyfikowany Organizm pod wieży Eiffla w obecności wielu dziennikarzy aby zaapelować o respekt dla nauki, własności prywatnej i aby pokazać zacofanie francuskich elit intelektualnych.


Znaczna obecność medialna.

Liberté Chérie jest często prezentowana w mediach i to nie tylko francuskich. Le Figaro czy Wall Street Journal Europe często udostępniają nam swoje łamy. 200 artykułów prasowych i 40 informacji w radio i TV w 2004 roku uczyniło nas wiarygodnym głosem liberalizmu we Francji.


Nasze produkty i promocja reform.

Do celów rozpowszechniania naszego przesłania i po to, aby wzbudzać jak największe zainteresowanie społeczne regularnie tworzymy zabawne i oryginalne produkty. Nasz „Zestaw Sprzeciwu Obywatelskiego” sprzedał się we Francji w ilości 50,000 egzemplarzy.

Na Boże Narodzenie 2004 wyprodukowaliśmy „Monopol Publiczny” grę społeczeństwa liberalnego. Sprzedaliśmy 5000 egzemplarzy.

W styczniu 2005 wystartowaliśmy z biblioteką liberalną online.
Tworzenie i promocja naszych innowacyjnych idei.

Opublikowaliśmy ponad 800 artykułów na naszej stronie, dziesiątki w prasie francuskiej i międzynarodowej. Regularnie urządzamy debaty z naukowcami i ekspertami ds. ekonomii czy społeczeństwa. Nasze letnie uniwersytety są okazją do pogłębiania myśli liberalnej wśród naszych członków i sympatyków.

We wrześniu 2004 urządziliśmy w Paryżu debatę z udziałem 70 deputowanych. 1500 uczestników było świadkami naszej debaty dotyczącej 5 kluczowych reform. Duży oddźwięk w mediach dał najbardziej reformatorskim deputowanym siłę potrzebną do rozpoczęcia debaty w parlamencie.

-----------------------------------------


...i to by było na tyle o francuskich kolegach. Może ich istnienie i działanie daje nam większe nadzieje na wspólną, normalną, liberalną Europę. Ale jeszcze dużo wody w Wiśle i Sekwanie upłynie.*GMO - http://www.gmo.biolog.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 SNUS.PL Portal informacyjny - snus, tabaka, tytoń bezdymny
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.