SNUS AKCESORIA SHOW

Przyk�adowa grafika
 
Home arrow Artykulnia - teksty różne arrow Freenet - wolność w Sieci
Freenet - wolność w Sieci Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
15.12.2007.

 Freenet
 
Boję się cały czas, gdy myślę o moim dziecku i Internecie, nawet teraz, gdy jest jeszcze zbyt młode by potrafić z niego korzystać. Ale wiecie czego się boję? - Tego że za 10 czy 15 lat przyjdzie do mnie i powie " Tato, gdzie byłeś kiedy oni zabierali wolność słowa z Internetu?"
--Mike Godwin, Electronic Frontier Foundation

12-08-2005 Takim właśnie zdaniem rozpocznie się wasza przygoda z FREENETEM, jeżeli znajdziecie trochę czasu aby odwiedzić stronę www.freenetproject.org (eng)

Freenet to zdecentralizowana sieć użytkowników, w której nie można namierzyć, ani tego kto informację publikuje, ani tego co ją odbiera. W systemie zastosowana jest profesjonalna kryptografia a wszystkie informacje znajdujące się w sieci są zakodowane i rozrzucone po serwerach na całym świecie. Nie jest to zwykłe P2P jak np: emule, gdzie namierzenie użytkowników nie jest żadnym problemem.

Freenet to odpowiedż ludzi ceniących wolność, na BigBrotherskie zapędy Systemów. Kiedyś internet był miejscem swobodnych dyskusji i nieskrępowanej wypowiedzi, teraz nieprawomyślność w Internecie ścigana jest na całym świecie. Dlatego właśnie został opracowany program który pomaga nam w zachowaniu jednego z naszych najbardziej podstawowych praw - prawa do wolności słowa.

Niestety Freenet ma jedną wielką wadę - na początku użytkowania jest strasznie wolny i musi się trochę czasu uczyć , jak najlepiej docierać do informacji; druga sprawa to że instalacja i korzystanie z niego, może być trochę skomplikowane...ale dla chcącego....

BBC a TVP


Po raz pierwszy o Freenet dowiedziałem się z telewizji BBC która przeprowadziła wywiad z jego twórcą, Ianem Clarkiem - absolwentem uniwersytetu w Edynburgu. Nie wyobrażam sobie takiego wywiadu w TVP, która to raczej zajmuje się lizaniem tyłków polityków będących u władzy lub do niej dochodzących i bawieniem niewybrednego widza tasiemcami czy teleturniejami.
BBC, w odróżnieniu od spółki TVP i KRRiTV zajmuje się dostarczaniem informacji, a nie manipulowaniem nią w celu ochrony biednego obywatela przed szokiem związanym z faktami czy prawdą.

Pewnego razu widziałem w BBC wywiad z człowiekiem który twierdził że obozy koncentracyjne nigdy nie istniały; wywiad przebiegał normalnie, jedyną różnicą było to, że prowadzący program, który zwyczajowo podaje , na zakończenie, rękę gościowi programu, w tym przypadku tego nie zrobił.
Nie wyobrażam sobie także i takiego wywiadu w polskiej TV opanowanej przez postPRLowskie typki bez kręgosłupa i dlatego myślę że nam Freenet jest jeszcze bardziej potrzebny niż brytyjczykom. Dlatego też poniżej pozwoliłem sobie przetłumaczyć małą ale istotną część informacji ze strony Projektu Freenet:


CZYM JEST FREENET

Freenet to bezpłatne oprogramowanie pozwalające na publikowanie i odbieranie informacji w internecie bez obawy o cenzurowanie. Aby osiągnąć taką wolność sieć Freenet jest maksymalnie zdecentralizowana a dostawcy i odbiorcy informacji są anonimowi. Bez anonimowości nie można nigdy uzyskać pełnej wolności słowa, a bez decentralizacji sieć będzie podatna na ataki.

Informacje przesyłane przez węzły (nodes) są zaszyfrowane i przekierowywane przez inne węzły aby jak najskuteczniej uniemożliwić określenie odbiorcy informacji i przesyłanej treści.

Użytkownicy współuczestniczą w Sieci poprzez udostępnienie miejsca na dysku (na składowanie plików) i udostępnienie możliwości transferu danych. W przeciwieństwie do innych sieci współdzielenia danych jak „peer to peer” , Freenet nie pozwala użytkownikowi na kontrolę zawartości danych składowanych na jego dysku. Zamiast tego pliki są zatrzymywane lub kasowane w zależności od ich popularności, najmniej popularne pliki są kasowane i zastępowane przez te które użytkownicy częściej ściągają. Pliki na dysku są szyfrowane aby zmniejszyć prawdopodobieństwo represjonowania przez osoby chcące cenzurować zawartość Freenetu.

Sieć Freenet może być używana w różny sposób, nie jest ona ograniczona jedynie do współdzielenia plików, jak inne sieci. Działa ona raczej jak „Internet w Internecie”. Na przykład może być używana do:

- Publikacji stron internetowych lub stron freenetowych (freesites)
- Komunikacji poprzez księgi wpisów (message boards)
- Dystrybucji treści
W odróżnieniu od wielu zaawansowanych technologicznie projektów, Freenet dawno temu wyszedł poza laboratoria naukowe. Freenet, od czasu rozpoczęcia projektu, był ściągnięty przez ponad 2 miliony użytkowników i jest używany do rozpowszechniania niecenzurowanej informacji na całym świecie, włączając to kraje ¦rodkowego Wschodu czy Chiny . Idee i pomysły zapoczątkowane przez Freenet dostarczyły znaczącego impulsu społeczności akademickiej.
Nasza rozprawa (r. 2000) Freenet: System dystrybucji i przechowywania anonimowej informacji (Freenet: A Distributed Anonymous Information Storage and Retrieval System) była, wg. Citeseer, najczęściej cytowaną rozprawą dotyczącą informatyki w roku 2000.
Freenet był także inspiracją do rozpraw z zakresu prawa i filozofii.
Ian Clarke, twórca Freenetu i koordynator projektu, został wybrany do setki najlepszych innowatorów roku 2003, przez magazyn "MIT's Technology Review"**MIT to najbardziej renomowana uczelnia techniczna świata.FILOZOFIA FREENETu (autor: Ian Clarke), tlumaczenie własne

1. Disclaimer

Istnieje wiele powodów dla których ludzie angażują się w Projekt Freenet ( Freenet Project ). Niektórzy podzielają poglądy nakreślone w poniższym dokumencie, częściowo lub w całości, niektórzy po prostu lubią techniczne wyzwania. Właśnie te idee skłoniły mnie do stworzenia tego systemu. Z drugiej strony muszę zastrzec , że nie podzielam wszystkich poglądów uczestników tego projektu.

2. Zanim to przeczytasz

Jeżeli nie czytałeś rozdziału "Czym jest Freenet" lepiej zrób to teraz, po to aby lepiej zrozumieć to wszystko poniżej.

3. Znaczenie nieskrępowanego przepływu informacji.

Wolność słowa, w większości kultur zachodnich, jest zwykle uważane za jedno z najcenniejszych praw jednostki. Dlaczego prawo do dzielenia się ideami i opiniami jest takie ważne? Można odpowiedzieć na kilka sposobów.

3.1 To porozumiewanie się czyni z nas ludzi.

Jedną z najbardziej oczywistych różnic pomiędzy nami a resztą przedstawicieli fauny jest nasza zdolność do wymiany informacji dotyczących skomplikowanych i często abstrakcyjnych przedmiotów. Pomimo że wciąż odkrywamy u innych zwierząt coraz to bardziej złożone formy porozumiewania się , nie jest prawdopodobne aby jakiekolwiek inne zwierzę dorównało naszym zdolnościom w tym względzie.

3.2 Wiedza jest dobrem.

Większość ludzi, jeśli ma taki wybór, chce wiedzieć więcej, nie mniej. To ci lepiej poinformowani wygrywają wojny. Dzieje się tak dlatego że lepsze informacje pozwalają nam podejmować lepsze decyzje i zwiększają naszą zdolność do przetrwania i odnoszenia sukcesów.

3.3 Założeniem demokracji jest dobrze poinformowane społeczeństwo.

Wielu ludzi żyje obecnie w demokracjach, ci którzy nie żyją w takim systemie, prawdopodobnie by chcieli. Demokracja jest odpowiedzią na pytanie - jak tworzyć przywódców, jednocześnie nie dopuszczając do nadużyć władzy z ich strony. Osiągamy to poprzez danie ludziom możliwości zarządzania ich rządem poprzez proces głosowania, choć z drugiej strony nie oznacza to że kraj w którym można głosować jest krajem demokratycznym. Obywatele żeby zarządzać skutecznie swoim rządem, muszą wiedzieć co ten rząd robi, muszą być dobrze poinformowani; jest to pętla sprzężenia zwrotnego, która może być łatwo przerwana gdy rządy zaczną kontrolować informacje do których obywatele mają dostęp.

4. Cenzura i wolność

Każdy ceni swoją wolność, wielu uważa ją za na tyle ważną że gotowi są za nią umrzeć. Ludzie lubią myśleć żę mogą tworzyć i wyrażać swoje poglądy, zwłaszcza w cywilizacji zachodniej. Załóżmy że ktoś ma zdolność kontroli informacji, która do Ciebie dopływa. To daje im możliwość manipulowania Twoją opinią poprzez ukrywanie niektórych faktów, kłamstwa i cenzurę wszystkiego co tym kłamstwom przeczy. To nie jest Orwellowska fikcja, okłamywanie społeczeństwa to standardowe działanie większości zachodnich rządów, do tego stopnia standardowe, że ludzie zaczeli postrzegać to jako coś normalnego pomimo faktu że podkopuje to zasady demokracji na których ma się przecież opierać istnienie rządu.

5. Rozwiązanie

Jedynym sposobem zapewnienia skkuteczności demokracji jest zadbanie o to aby rząd nie mógł kontrolować przepływu informacji pomiędzy ludĽmi. Dopóki wszystko co widzimy lub słyszymy może być kontrolowane, nie jesteśmy naprawdę wolni. Celem Freenetu jest umożliwienie ludziom dzielenie się informacją.

6. Czy cenzura nie jest czasem konieczna ?.

Oczywiście nic nie jest czarne czy białe i wielu wydaje się że cenzura jest czymś pożądanym w niektórych okolicznościach. Na przykład, w niektórych europejskich krajach rozprzestrzenianie informacji określanej jako rasistowska, jest zabronione. Rząd szuka sposobu na powstrzymanie ludzi od przyjmowania poglądów uważanych za szkodliwe dola społeczeństwa. Możemy pozwolić na stosowanie tej "dobrej" cenzury, bez zezwolenia na tą "złą". Aby zastosować jakąkolwiek formę cenzury rząd musi mieć zdolność do monitorowania i filtrowania informacji. Już pojawiła się krytyka że cenzura antyrasistowska w wielu krajach europy stoi na przeszkodzie historycznym analizom takich wydarzeń jak np. II wojna światowa. Słychać też głosy że "dobra" cenzura stoi w sprzeczności z celami dla których została powołana, nawet jeśli nie rozchodzi się na inne dziedziny. Na przykład, generalnie jest bardziej skuteczne przekonanie kogoś poprzez przedstawienie mu argumentów strony przeciwnej a następnie zaprezentowanie mu rzeczowych kontrargumentów. Niestety, ukrywanie przed ludĽmi istnienia często wymyślnie uzasadnionych tez, sprawia że będą na te tezy, w chwili zetknięcia z nimi, bardziej podatni.

7. Ale dlaczego potrzebujemy anonimowości?

Nie możemy mieć wolności słowa bez opcji pozostawania anonimowym. Cenzura działa wstecz, o wiele łatwiej jest ukarać kogoś kto skorzystał z wolności słowa, niż zapobiec korzystaniu z niej. Jedynym sposobem zapobieżenia byciu ukaranym za korzystanie z wolności słowa jest pozostanie anonimowym.. Powszechną pomyłką jest myślenie że nie można ufać anonimowym informacjom. To niekoniecznie prawda, poprzez używanie elektronicznych podpisów ludzie mogą stworzyć bezpieczny, anonimowy pseudonim, któremu z czasem, ludzie nauczą się ufać. Aby to zaufanie ułatwić Freenet dysponuje mechanizmem zwanym "subspaces"

8. A co z prawami autorskimi?

Główny problem z prawami autorskimi jest taki że skuteczna kontrola praw autorskich zakłada monitorowanie komunikacji, a wolności słowa nie można zagwarantować gdy taka kontrola istnieje. Podczas dyskusji nad prawami autorskimi większość ludzi pomija problem wolności słowa, więc pozwlcie mi wyrazić się jasno: Nie można jednocześnie zagwarantować wolności słowa i nadzoru nad przestrzeganiem praw autorskich.

Dlatego Freenet, stworzony po to aby chronić wolność słowa, nie pozwala na nadzór nad przestrzeganiem praw autorskich.

9. No to jak będą wynagradzani artyści?

Po pierwsze, nawet jeśli dochody z praw autorskich byłyby jedynym Ľródłem dochodu artystów to uważam że ważniejsze jest posiadanie wolności słowa, niż zawodowych artystów ( ci którzy twierdzą że zaniknie sztuka, nie rozumieją zjawiska twórczości; ludzie zawsze tworzą, to coś jak przymus, jedyną pozostającą kwestią jest to czy będą na tym zarabiać)

Po drugie, można sprzeczać się czy egzekwowanie praw autorskich jest skuteczne. Przemysł muzyczny który jest największym przeciwnikiem postępu technologicznego w komunikacji, uważany jest przez niektórych artystów za twór niezdolny dla skutecznej ochrony ich praw autorskich. Zezwala on na przejęcie mechanizmów dystrybucji przez pośredników, na szkodę artystów i publiczności.

----------------------------------

żródło: http://www.freenetproject.org

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2019 SNUS.PL Portal informacyjny - snus, tabaka, tytoń bezdymny
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.