SNUS AKCESORIA SHOW

Przyk�adowa grafika
 
Home
Dzień Rzucania Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
15.11.2007.

 

 

Z okazji Dnia Rzucania Palenia zapraszam na stronę www.promocjazdrowia.pl

O skutkach palenia możesz dowiedzieć się też na przykład tu: http://zdrowie.flink.pl/palenie.php

Palenie naprawdę warto rzucić. Ale wg. statystyk nie udaje się to prawie 90% próbującym , mimo że rzucić chce prawie trzy czwarte palaczy. Jeżeli należysz do tej grupy może warto zastanowić się nad przejściem na bezpieczniejszą formę przyswajania nikotyny?

Snus oczywiście nie jest 100% bezpieczny. Ostatnio Wydział Medycyny Środowiskowej Szwedzkiego instytutu " Karolinska Institutet" opublikował pracę doktorską w której stwierdza się że konsumenci snusa narażeni są na zwiększone ryzyko zgonu z powodu zawału serca i wylewu krwi do mózgu. Snus może powodować także podniesienie ciśnienia krwi, co jest znanym czynnikiem chorób układu krążenia.

O ile wygląda na to że snus nie zwiększa możliwości wystąpienia zawału serca, to w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia ryzyko śmierci zwiększa się o 30%, w porównaniu do osób, które nigdy snusa nie używały. Jeszcze większe ryzyko występuje u tych, którzy spożywają dziennie ponad 50g snusa.

Podobnie jest z wylewami. Snus nie zwiększa ryzyka wystąpienia wylewu ale zwiększa ryzyko zgonu gdy taki wylew nastąpi.

Stwierdzenia te oparto badaniach przeprowadzonych na grupie 1,432 Szwedów płci męskiej w przedziale wieku 45-70 okresie 1992 - 1994. A także na analizie badań okresowych wszystkich pracowników budownictwa w Szwecji, przeprowadzonych w latach 1978-93. Wspomniane badania okresowe zawierają dane na temat używania tytoniu i ciśnienia krwi pracowników. W przypadku obu badanych populacji analizę ograniczono do osób niepalących.

Chyba jasno widać, że zagrożenia istnieją dlatego najlepiej w ogóle nie sięgać po tytoń. Ale jeżeli ktoś nie może zerwać z nikotyną, warto papierosy zastąpić czymś bezpieczniejszym. Nie jest to rozwiązane idealne ale w tym przypadku idealizm zabija. Z czego chyba nie zdają sobie sprawy decydenci z Brukseli obstając przy zakazie handlu snusem w UE.

Żródło danych: http://diss.kib.ki.se/2007/978-91-7357-372-6/

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Ankieta

Najczęściej używam snusu:
 
© 2018 SNUS.PL Portal informacyjny - snus, tabaka, tytoń bezdymny
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.